14 January 2012

1984 - Lefkoşa

Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın aramızdan ayrılmasına inanılmaz üzüldüm.

Kendisi dünya çapında bir diplomat ve toplum lideri idi. Resimde Prof. Dr. Şener Oktik hocanın davetli olarak geldiği Muğla Üniversitesinde muhteşem konuşmasını dinleme şansım olmuştu

1984 yılı Şubat ayında Netaş'ta tasarım bölümünde yönetici olarak çalışıyordum. Lefkoşa şehrine telekom ağları planlaması ve kurulumu için ilk ziyaretimde Kıbrıs'ın her bölgesini gezerek farklı iletişim çözümleri getirebilmeyi araştırdık.

Lefkoşa'da çalışmakta olan Hitachi C400 yeni gelişmekte olan ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Ayrıca özel telefon santralları yetersizdi. Seyahatimiz sonucunda sistemlerimizin Kıbrıs'ta çalışabilmesi için yapılması gereken tasarım çalışmalarının teknik bilgilerini edinmiştik.

Donanım ve yazılım değişiklikleri 4 ay sürdü. 1984 yılı temmuz ayında birçok yerde zamanın yüksek teknoloji ürünü SpaceNET hizmet vermeye başlamıştı. Emniyet müdürlüğü teknik elemanları sistemlerin kurulumunda yardımcı olarak sorunsuz geçiş sağlandı.

Daha sonraki yıllarda KIbrıs'da telekom altyapısı hızla gelişti, kırsal alanlar (DRX4-Dicle) dahil sayısal sistemler kuruldu.