20 May 1987

Pakistan - TIP Ziyareti

Pakistan Dost ve Kardeş ülke ziyareti, amacımız TIP (Telecommunications Industry of Pakistan) ile görüşmeler gerçekleştirmek.

Dicle santralları Türkiye'de çok başarılı bir şekilde kırsal alanda hizmet veriyorlar. Uluslararası pazara DRX4 markası ile sunduğumuz ürünün ilk satışlarından birisini Pakistan'a yapmak istiyoruz.

Pakistan'da telekom şebekesinde uygulanan işaretleşme sistemi CCITT standartlarının farklı bir çeşidi olarak karşımıza çıkıyor "Eurocom"

Sahada yaptığımız testler ve ve belgelerden edindiğimiz ayrıntılar bize teknik olarak yol gösteriyor. Yerinde donanım değişikliği yaparak mevcut altyapıya uyum meselesini çözüyoruz.

Dönüşümüzde geçici çözümü üretim dokümanlarına yansıtıyoruz. Seri üretimde farklı bir kod ile Pakistan sistemleri başarı ile bantlardan çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Ziya Ül Hak demokrasiye geçmeye çalışıyor ancak Pakistan'da terör saldırıları artarak devam ediyor, araç bombaları etkin olarak patlıyor ve sivillere zarar veriyor.

TIP fabrikalarını ziyaretimizde ülkenin aynı bizde olduğu gibi alt yapısını hızlı bir şeklide elektronik ürünler ile güncellemesi gerekliliğine şahit olduk.

Ancak üretim tesislerinde hem süreçler açısından hem de otomasyon eksikliği nedeniyle yatırım rakamları projenin getirisini karşılamaya yeterli olmadığı görüşündeyim. Hal böyle olunca ilk aşamada deneme sistemleri ve daha sonrasında Türkiye üretimi ile bir süre direkt sevkiyat daha uygun görünüyor.

Bakanlık ile yapılan görüşmelerde genel olarak önerilerimiz benimseniyor. Deneme kuruluşları ve Yeni sistemlerinin öncelikle Karachi ve Lahore şehirlerinde kurulumları onaylanıyor.

33 yaşındayım ve oğlumuz Berk daha yeni doğdu.