07 August 1994

Rusya - Chelyabinsk

7 Ağustos Pazar sabah Moskova'ya seyahat başlıyor. İki gün önce İstanbul'da 5 Ağustos akşam Rusya Nükleer Enerji Bakanı ile RONTEL ortakları akşam yemekte buluşuyoruz, konu yatırımlarımız, devamlılık ve Rusya'da kriz, olumsuz gelişmeleri konuşuyoruz.

Pazartesi sabah Moskova'da Telekomünikasyon Bakanlığı Sertifikasyon bölümü yetkili başkanı Bay Emilyanov ile görüşüyoruz. Yazılan test raporları pazarda ihtiyaç duyulan bütün sistemler ile uyumluluğun sağlandığını gösteriyor.  Uzun zamandır yürütülen çalışmanın meyvesini toplama zamanı, emeği geçen tüm ArGe çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Sertifikanın onay sürecinin tamamlanması kriz içinde moralimizi yükseltiyor ve hemen İstanbul ile bilgiyi paylaşıyoruz.

Aynı akşam Chelyabinsk'e Domodedova'dan geçiyoruz, uçuş 4 saat sürüyor.

Ortak girişim Rontel DRX4 siparişleri teyit ediliyor ve 8000 Hat için sözleşme imzalanıyor. Türkiye'ye vakit kaybetmeden  iyi haberleri iletiyoruz. Magnitogorsk DMS100 projesi onaylanıyor. Tabi ki sıkıntılar yok değil, özellikle Servisler konusuna çözüm aranıyor. PBX satışı için yine onay mekanizmalarına başvuru süreci başlatılıyor.

Elbette GSM artık gündemde ve lisanslar (GSM 900) Oblastlara (Vilayet) verilmiş durumda, hal böyle olunca uluslararası dev firmaların hepsi pazarda faaliyetlerini arttırıyorlar.