24 May 1998

Geleceğin İletişim Teknolojileri Tartışıldı

Bilgi Toplumuna Doğru.

Teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suat Baysan bilgi toplumuna doğru bir tanıtım yaptı. Bilgi toplumuyla ilgili bir çok gösterge olduğunu söyleyen Suat Baysan bunlardan seçtiği iki örneği katılımcılara aktardı. Bilgi toplumu'nda tüketici ve profesyonel ticaretin, elektronik ortama kaydığını belirten Baysan "günümüzde 50 Milyar $ olan bu ticaret hacmi 2001 yılında 300 Milyar $ seviyesine erişecektir" dedi.

Bu bağlamda kullanıcı ihtiyaçları daha fazla bilgiye anında erişim, gezgin kullanım ses, veri ve görüntü birlikteliğidir. Çözüm sunucu bizler için bunun anlamı hızlı ürün tasarımıdır. Suat Baysan bilgi ağında trafik dağılımının 2 yıl içinde veri trafiğini geçeceğini gösterdiğini söyleyerek "Bu sebeple servis ve ağ sunucuları son kullanıcıya esnek bant genişliği sağlamak zorundadır.

Kendi ağlarında ise, açık platformlar kullanmaya uygun maliyetle işletim yapmaya ve tüm sistemi tek bir merkezden yönetmeye zorunluyuz, bilgisini verdi. Çözüm sunucu bizler için bunun anlamı kullanıcılara ve servis sağlayıcılara yenilikçi ürün sağlamaktır. Katılımcılara ArGe konusunda da bilgi veren Baysan Netaş'ta çalışan her dört kişiden birisi Araştırma/Geliştirme bölümünde görevlidir dedi.

ArGe bütçemizin 25 Milyon $ olduğunu hatırlatan Suat Baysan ArGe faaliyetlerinde en önemli unsurun tasarımcıya yeterli ve yüksek teknoloji laboratuvar imkanı sağlamak olduğuna dikkat çekti. Bu konuda Netaş'ta sağlanan Laboratuvar alanının mükemmel olduğunu vurguladı.

Laboratuvarlarda güvenilirlik, manyetik alan, çevre koşullarına uyum testleri yapılabileceğinden bahsetti.

Laboratuvarın sabit veri hattı ile 512 Kb/s sürekli İngiltere ile iletişim içinde olduğunu belirtti. Aynı zamanda 128 Kb/s hızıyla da İnternet erişimi ve bağlantısının önemine değindi.

Geleceğin İletişim Teknolojileri ve İnternet

Toplantıda Gedus Sakus'ta bir konuşma yaptı. İnternetin önümüzdeki yıllarda iletişim dünyasında büyük önem kazanacağını vurgulayan Sakus "İnternetin hiç bir aracın erişemediği şekilde her 100 günde trafiğin ikiye katlanmasıyla ilerleyerek 2005 yılında 1 Milyar seviyesine ulaşacağı tahmin edilmektedir. İnternetin kolaylaştırıcılığı, birleştiriciliği olamayan bir dünya düşünülemez. Geleceğin tarihçileri, 20. yüzyılın son 10 yılını hayatın bir çok alanında karışıklığın yaşandığı ve dünyanın yeniden şekillendiği ve mevcut dinamikleri değişmiş, son 20 yılda yeni bir küresel iletişim endüstrisi meydana çıkarmıştır, yazacaklardır.