11 January 1988

ISDN Demo Ankara

Ankara 1896 yılında tamamlanan, Tandoğan meydanında konumlu, Etap Altınel Otelindeyiz. Sayın bakanımız Ekrem Pakdemirli ve PTT Genel Müdürümüz Emin Başer, Telekom yetkilileri ve basın mensupları toplantımızı ve deneme gösterimimizi onurlandırıyorlar. Tanju Argun ve Ayhan Dikmen açılış konuşmalarında projenin ayrıntılarını anlatıyorlar. 

Amacımız uzun zamandır geliştirmekte olduğumuz veri trafiğini taşımaya yönelik olarak tanımlanan işaretleşme sistemini tanıtmak. CCITT uluslararası standartlar enstitüsü tarafından ISDN olarak açıklanan sistem ile birlikte ülkemiz bilgisayarlar arası iletişimi daha etkin sağlayarak birçok konunun uzaktan çözümüne kavuşmuş olacağız.

İstanbul Netaş ile bağlantı X25 paket anahtarlamalı veri şebekesi üzerinden gerçekleştiriliyor. 7 önemli özellik ve uygulama uzaktan çalıştırılıyor, hastane, PC bağlantısı, bankacılık uygulaması, uzaktan fax, eğitim, film, sistemlere erişim. Teknoloji olarak rekabetten bir adım önce olduğumuz da  net olarak ortaya konuş oluyor.

Yerel olarak tasarlanan ve başarı ile tamamlanan denemeler sonucunda ülkemizin yeni bir çağa girdiği veri iletişiminin ses ile rekabet edebileceği gündeme taşınmış oluyordu...