10 September 1990

Londra - BNR testlerBNR (Bell Northern Research) ile ISDN özelliklerini barındıran yazılım sürümü saha uygulaması onay toplantısı. Projenin tüm ayrıntıları müşteri geri beslemesi, bulunan hatalar, düzeltmeler en ince ayrıntısına kadar tartışılıyor.

Amacımız sıfır hata ile değişimi sahada çalışmakta olan tüm sistemlere uygulamak. Müşteri gözünde kalite, güvenlik, sürdürülebilirlik, kesintisiz iletişim öncelikli alanlarında en üst seviyedeyiz.

Telekom sektörünün olmazsa olmazı, iletişimin en ufak bir kesintiye izni olmaması. Sözleşmemizde dikkatle belirtilen uyulamaması durumunda ciddi cezalar doğurabilecek taahhüt 40 yılda 4 saat kesinti kriteri ve oranı standardı çok net.

Bütün test senaryoları otonom testler olarak laboratuvarlarda koşturuluyor, aynı zamanda trafik jeneratörleri ile yük altında testler gerçekleştiriliyor. Yapay trafik yaratmak için oldukça karmaşık bir yapı tasarlanıyor ve uygulanıyor. Yazılım testleri şaşırtma "regression" olarak devam ediyor, kullanıcının yapabileceği her türlü farklı, hatalı uygulama otonom sistemler ile deneniyor. Sonuç olarak sahada yaygın olarak kullanılması için kurulum bölümümüze müşteri onayı da alınarak değişim kararı bildiriliyor.

Her değişimin öncesinde mevcut sistemin tüm bilgileri yedekleniyor, santrallerde farklı günlerde yeni sürüme saat 02:00 itibari ile geçiliyor, saat 04:00 kadar yerinde testler neticesinde yeni sürüm kalıcı olarak sisteme yerleşiyor. 04:00 itibari ile herhangi bir sorunun tespitinde ise eski sürüm geri yükleniyor.

Değişimi mükemmel yönetiyor ve müşteri beklentisini aşarak hatasız güncelleme tamamlanıyor.