11 November 1992

Azerbaycan - Bakü Şebeke Açılış

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız proje sonlandı, yaklaşık altı ay süren kurulum çerçevesinde Bakü metrosu içinde 60 km Fiber optik kablo çekimi sağlandı. Aktif ürünler olarak Nortel 140 Mb/s PDH sistemleri devreye aldık. Bir adet DMS 200 Kavşak Santrali, 2 Adet DMS 100 abone santralleri üzerinde 15 Bin kurulu abone ile servise giriyor. Enerji sistemleri olarak kendi tasarımımız PS2000 leri devreye alıyoruz.

Projenin değeri 10 Milyon Doların üzerinde ve Türk Exim Bankası kredisi ile finanse ediliyor.

Açılışta Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey çok güzel bir konuşma yapıyor iki ülke halkını daha da yakınlaştırması beklenen sistemlerin iyi haber taşımasını temenni ediyor ve kurdeleyi kesiyor.

Biz teknik ekipler olarak bir gün önce gece eski sistemlerden yeni teknoloji sayısal geçişi tamamlıyoruz ve artık geri dönüşü yok.

Akşam Nuray Hafiftaş sanat konseri ile Bakü'deki sayısal teknolojiyi kutluyoruz ve sabaha bir sürpriz ile uyanıyoruz.

Devreye giren yeni sistemler mekanik teknoloji ile uyum sağlamakta zorlanıyor ve tüm Bakü zaman zaman iletişimsiz kalıyor. Kendimize kızıyoruz tam denemeleri bitirmeden bu kadar karmaşık sistemi canlı trafiğe geçirmemeliydik diye hayıflanıyoruz.

Zorluk içinde olsa da sistemler çalışıyor, ancak çok kısa zamanda dayanılmaz arızalar oluyor ve ben kısa bir süre sonra tekrar Bakü'ye gelerek uzun bir zaman kalıyorum ta ki sorunlar tamamen çözülene kadar.