25 January 1994

Avusturya - Adam Smith İnstutude

Bağımsız devletler topluluğu konulu ekonomik yeterlilik ve yatırım ihtiyaçlarının gündeme geldiği Adam Smith konferansındayız.

Türki Cumhuriyetlerinden üst düzey yöneticiler ile birlikte etkinlikte konuşma ve sunum yapıyorum. Pazarda elde ettiğimiz başarının nasıl yerel kaynaklar ile tamamlandığını, anında çözüm üretmenin, pazara yakınlığın önemini vurguluyorum.

Türkiye'nin yakın coğrafyasına kolay uyumu, yaşanmış olayların aynı zamanda kültürleri birleştirici etkisi ile ülkemizin köprü görevini katma değer yaratarak gerçekleştirdiği anlatıyorum. Türkiye'nin güvenilir teknik birikimi, ticari yaklaşımı ile doğru iş ortağı olduğunu gerçekleştirilen projeler ile kanıtlandığına işaret ediyorum.

Konferansın gündeminde doğrudan direkt yatırımların (FDI) teşvik edilmesi amaçlı düzenlemeler ve alt yapı yatırımları var. Özellikle telekomünikasyonun gelişmesini gündeme taşıyorlar. Finansal hizmetler ve yatırımı imkanlarında yaratabilmek için çeşitli kuruluşlar ile misafirlerimizi tanıştırıyorum ve olumlu görüşmeler yaparak dönüyoruz.

Elbette Viyana'ya kadar gidip tarihe şahitlik etmiş mekanları gezmeden dönmüyoruz, müzeler dahil sergilenen eserleri görüyoruz ve bir günümüzü kültür için ayırıyoruz.