02 May 1994

New Orleans - Supercom


Amerika Birleşik Devletleri New Orleans şehrinde Supercom Telekomünikasyon teknolojileri konferansı. Türki Cumhuriyetler bakanlık seviyesinde katılım davetimiz üzerine gerçekleşiyor. 1994 ekonomik krizi sadece Türkiye'de değil bölge ülkelerinde de aynı şiddet ve derinlikte hissediliyor, gelişmeleri takip etmek, işletmeciler ile buluşmak için öncesinden toplantılar organize ediyoruz.

İlk durağımız New York, Bakanlarımızı ve üst düzey devlet yetkililerini Nortel ile buluşturuyoruz. Toplantıya katılım Pam Duncan, Donald Springfield, Doug Trimble Türkiye'nin önemi, bölgesel gücü, pazarlara yakınlığı, teknoloji ve yönetim bilimlerinde özgüven kaynağı. Sunumlar ve anlatımlar gelecek nesil süper anahtarlama ürünlerinde, içerik ve uygulamaların bilgi işlem kademesinde buluşması.

İkinci durağımız RTP "Research Triangle Park" Nortel'in Kuzey Karolina fabrikası, ışıklandırmasında, otomasyon seviyesine, robotların üretim sürecine katkısı dahil dünyanın en modern tesislerinden birini doyumsuz merak içinde izliyoruz. Hava soğuk ve kar yağıyor, dış alanlar dahil hiç bir yerde sigara içilmiyor.

Teknoloji firmaları ile uydu haberleşme konusuna odaklanıyoruz. Tamamladığımız ve servis vermekte olan bölgesel anahtarlama sistemleri modern yapıları ile kusursuz hizmet vermeye başlayınca trafik yoğunluğunda ciddi artış başlıyor. Bağımsız Cumhuriyetlerde uluslararası giren/çıkan çağrılar nedeniyle bağlantılar yeterli olmamaya başlıyor. Trafiğin yerel olarak iletim hatlarında (Transmission) sıkışması yeni sistemler kurmamızı yavaşlatıyor. Fiber optik bağlantılara alternatif farklı radyo teknolojileri ile sıkıntıya çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çözüm sağlayıcılar ve İşletmecilerle protokoller imzalayarak dönüyoruz.


Üçüncü durağımız New Orleans'ta olunca Mississippi nehrinin ihtişamından etkilenmemek mümkün değil. Yaşanan taşkın sulardan korunmak amaçlı için yapılan devasa anıt mezarları görüyoruz. Akşam yemeğinde Bourbon Caddesinde ki restoranda Jazz dinliyoruz.