27 January 1996

Roma - Nortel

Karmaşık siyasi yapısına rağmen İtalya ekonomisi düzgün yükselişini sürdürüyor. Kişi başına düşen hasıla 18 K$ seviyesinde.

1995 yılını hedeflerimiz, beklentimiz üzerinde kapatmanın, çarkları eş zamanlı dönen var olduğumuz bütün pazarlarda ileri gidişimizin gururu ile Roma toplantısına katılıyoruz.

Nortel Avrupa yöneticileri için oldukça önemli görüşmeler tartışılıyor. Neredeyse tutsağı olduğumuz ses ve devre anahtarlamalı sistemler yokuş aşağı pazar kaybı yaşıyorlar. IP dünyasında ısrarcı olmamak, geliştirilmiş paket sistemlerine yatırımı yükseltmemek (Passport, Vector, DPN) anlaşılır değil. Daha küçük kapasiteli, Hub, Switch, Router pazarında yer almak ödevimizi doğru yapmak zorundayız. Ormanda gezen avcı gibi hedefi görmek kolay değil, yeni gelişen standartlar ve protokoller yerel alan ağları (LAN) içinde sayısal olarak inanılmaz çeşitliliğini sürdürüyor. Rakipler baskın gibi uyumluluğu sürdürürken hayıflanmanın sırası değil. Şirket satın alınması seçeneği olabilir mi?

GSM gezgin iletişim aldı başını gidiyor, sabit devre işletmecileri kıskıvrak çevreleniyorlar. Nortel yöneticileri GSM ürünleri rekabetçiliği yakalamak için kovalamamayı terk ederek edilgen olmak seçeneğinin kaynak planlamasını anlatıyor.

Verimli bir o kadar da sorularla geçen toplantıda seçenekler tartışılıyor. Netaş kendi başarılı çalışmalarda örnekler sunarak nedenlerini anlatıyoruz. Ancak pazarın çok önemli bir kırılımın eşiğinde olduğunu görmemiz zor değil. Yerel kaynaklarla ve 200M$ gelir seviyesi ile ürün geliştirmenin altından kalkamayacağım açık ve net. Nortel anlayış şeklini değiştirmek, coşku içinde değişimi yönetmek mecburiyetinde.