27 April 2000

Power - 2005 Yılı

Teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeler iş yapış tarzını ve ticareti etkileyecek yönde gelişiyor. Cep telefonu ile her zaman, her yerde ulaşılabilir olmak verimliliğimiz ciddi oranda arttırmış görünüyor.

Ancak aynı zamanda özel yaşantımızın gelişmeleri olumsuz değerlendirmesi de kaçınılmaz. Ne zaman kendinize ve ailenize zaman ayırsanız cep telefonu ile kesinti yaşamanız oldukça mümkün. Aranmanızın sebebinin bir sıkıntı olması ihtimali de yüksek.

Gelecek için ön görümüzün altında yatan asıl meselenin ise her mekanda erişim gerçekleştiren cep telefonlarının ticari açan içinde bir araç olacağı. "Mobile Commerce" olarak adlandırdığımız sürecin rekabetçiliğin arttığı, ürün yaşam döngülerinin kısaldığı bir dönemde anında yerine getirilebilmesi kaçınılmaz.

Her türlü ürün ve hizmetin her yerde, saat farkı gözetmeksizin yapılabilmesi, işte bizi bekleyen yeni iş yaşamı.

Özel hayatımızın biraz daha zorlanacağı kesin, kendimize nasıl vakit ayırabileceğimiz sanırım çözeceğiz. Önce yaşayacak, alışacak sonra çözümler ortaya çıkacak görünüyor. Zamanın kıymetini daha fazla anlayacak yaratılacak en kısa anın bile tadını çıkarabilen nesiller yetişecek.

2005 yılının şimdiden tahminini yapabilmek kolay değil, ancak hangi şart olursa olsun, daha çabuk gerçekleşeceği kesin.