12 September 2010

GM yerli cep üretime hazır


Smart (akıllı) telefonlardaki özellikleri ekonomik fiyata sunmayı hedefleyen smarter phone'larda 3 yeni modeli piyasaya süren General Mobile, bu yıl tablet PC üretimine de girecek

Yeni modellerin toplantısına katılan Telpa Group CEO'su Suat Baysan, yerli cep telefonu üretiminde ilk adım atan firma olduklarını ve 50 bin adetlik üretim yaptıklarını belirtti. Her yıl 10 milyon telefon ithal edildiğini ve 2.7 milyar dolar ödendiğini hatırlatan Baysan "Bu trendi tersine çevirmek lazım.


Üretimi nasıl yapacağımızı biliyoruz. Ama meclisteki tasarının üretime teşvik getirerek yasalaşmasını bekliyoruz" dedi. Telpa Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman da vergileme sistemi ithalatın üretimden yüzde 15 ucuza geldiğini belirterek "100 dolarlık bir ürünü ithal ettiğinde 50 dolar üzerinden, ürettiğinizde ise 100 dolar üzerinden vergilendiriliyorsunuz" dedi.

Ekonomik fiyatlı modeller

GM'nin yeni akıllı telefonları, Blackberry telefonlara ekonomik fiyatlarla alternatif olma iddiası taşıyor. Dokunmatik ekranı olan T3 299 TL, e-posta ayarları önceden hazır bulunan S3 modeli 329, mesajlaşma telefonu Q3 ise 279 TL fiyatlarla satılıyor. Modeller telefon çaldığında ters çevrilince susma ve çalan müziği ekranı sallayarak değiştirme gibi özelliklere de sahip.