02 May 2016

5G - 1 Konulu Yazım

Hafta içinde "2016 04 29" BTK Istanbul bölge müdürlüğünde başkanımız Dr. Fatih Sayan yönetiminde 5GTR platformu toplantısı düzenlendi. BTK başkanımızı ve yöneticilerini böyle bir etkinlik düzenledikleri için kutluyorum teşekkür ediyorum. Toplantıda çok değerli konuşmacılar gündemle ilgili görüşlerini ve fikirlerini anlattılar. Bende bu vesile ile 5G konusundaki düşüncelerimi paylaşmak üzere notlar aldım.

1-5G teknolojisi henüz belli olmamakla birlikte "mm" dalga boyu olan elektromanyetik enerjiyi kullanacağı öngörülmekte. Bu kadar yüksek frekans bandında çalışabilecek cihazların en ciddi sorunu yeni tüm devrelerin geliştirilmesi olacak. Şimdiden 40nm geometri ile Mikro Elektronik üretim seviyesine erişmiş ülkelerin konuyu önder olarak sürdürecekleri kaçınılmaz olacaktır. bu seviyedeki hızlar özellikle bireysel ve kurumsal kullanıcılar için eşsiz bir deneyim yaşama için gerekli ön koşulu oluşturacaktır. Özellikle canlı Sanal Gerçeklik alanında hız tüketimi ancak yeni geliştirilecek Tüm Devreler ile karşılanabilecektir.

2-5G teknolojisinin bir diğer unsuru ise tam tersine "Nesnelerin Interneti" olacak ve çok ciddi hızlara gerek kalmadan nesneler kendi aralarında yada insan makina arasındaki iletişim daha düşük hızlarda gerçekleşebilecektir. Tam bu alanda ülkemizde Tüm Devre yatırımı yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Daha makul bir Mikro Elektronik geometri ile bir çok cıhazın ağ bağlantısı sağlanabilir. Örneğin 130nm geometri ile kimlik kartları çipleri ve çevrim içi olması planlanan diğer bir çok nesne için Tüm Devre Üretilebilir. Önümüzdeki 10 yıl içinde bağlantılı nesne sayısının 30 Milyarı bulması beklenirken her bir algılayıcı için üretilecek Tüm Devre sayısıda aynı rakamda olacaktır. Özellikle Nesnelerin Interneti konusunu üç önemli katmak olarak tarif edersek ilk katman olan veri toplayıcı algılayıcılar ülkemizde geliştirilebilecek ve yerli katma değer arttırılacaktır.