26 January 2021

Kuantum Fiziğine Yolculuk - Şişli Rotary Kulübü


İstanbul Şişli Rotary Kulübü misafir konuşmacı davetini memnuniyetle kabul ederek kıymetli başkan ve üyelerle sanal ortamda bir araya geldik.

Geleceğe biçim verecek bilim alanlarının temelini oluşturan Kuantum Fiziği'ne yolculuk uçsuz bucaksız engin deryalara açılmak gibi.

Elektrondan başlayarak madde ile enerji arasında geçişi sağlayan parçacıklar... Buğday tarlaları misali gözlem neticesinde Higgs alanı ile etkileşen ve parçacıkların oluşumunu gerçekleştiren kuantum sahaları. Schrödinger'in düşünce deneyi "kedisi".  Çakışıklık ile inanılmaz boyutta hızlanan bilgi işlem kapasitesi.

"Yağmurda bir su damlacığı bulmak istiyorsan su birikintilerine bakmalısın" kuantum felsefesini açıkça ifade eden anlamlı cümle. Olasılıklar ve Belirsizlikler diyarı, Albert Einstein ve Neils Bohr arasında yaşanan farklı düşünenler...

Umarım sonsuz merakımızın bir kısmına ışık tutabilmişimdir. Davet için başkanıma, sanal ortamda hissettiğim sıcak duygular içinde, anlatıma katılan tüm dostlarıma içten teşekkürler.