23 February 2023

Zaman Durdu - Kuşlar Sustu

Sevgili ICT Media Okuyucuları, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

15/20 Şubat 2023 tarihinde deprem bölgesine Belgin ile birlikte duyarlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Amacımızı cansiperane yürütülen çalışmalara desteğimizi sürdürmek ve gönderilen sayısız ürünün doğru yerlere ulaştığını ve ihtiyaç sahipleri ile buluştuğunu irdelemek olarak belirledik.

Ardı ardına yaşanan üç sarsıntının 10 ilimize vermiş olduğu hasarı sözcüklerle ifade etmenin mümkün olmadığının farkındayız. Yer sıvılaşmış, yapılar kâğıt kutulardan oluşmuş gibi yerle bir olmuşlardı. Acılar sonsuzdu, yaşamlar yitirilmiş, yaralılar tedavi için yakın sağlık birimlerine sevk edilmekteydi. Öncelikle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet ülkemize başsağlığı diliyoruz. Yerli, yabancı arama, kurtarma ekipleri gerçek üstü gayretleriyle yıkıntılar içinde bir nefes duyabilmek için çabalıyorlardı. Farkına varılan her yaşam belirtisinde amansız bir mücadele veriliyordu. Kurtarılan her can kaybolmakta olan umuda yeniden ışık oluyor ve neredeyse güçleri tükenmekte olan ekiplere yeni bir kuvvet veriyordu.

Hatay’da gördüklerimizden etkilenmemek ve ortamı tanımlamak nerdeyse imkânsızdı. İçimizi titreten harabeye dönmüş sokakları sanki boşluğa bakıyormuşçasına gözlemledik. Gözlerimiz görüyor, aklımız algılamak ve kabullenmek istemiyordu. Şehirler, köyler dünya savaşının ardından çöküntüye uğramış gibiydi. Büyük gümbürtünün ardından sanki fırtına dinmiş, beldeler, mahalleler, sokalar anlamsız bir sessizliğe bürünmüştü. Sadece çalışan iş makinalarının uğultuları derinden duyulmaktaydı.

Adıyaman’da enkaz halinde gelmiş şehrin binaları arasında ayakta kalmayı başarmış saat kulesi dikkatimizi çekti. Nasıl olduysa dayanma gücünü sonuna kadar kullanmıştı. Deprem esnasında kesilen elektrik de saati durdurmuş ve saat 04.17 de takılmıştı. Bir dakika sonra olacaklara tanıklık etmek istemezcesine zaman durmuş ve ilerlemek istemiyordu. Saat kulesi çekilecek acıların, yükselen çığlıkların durdurabileceğini sanmıştı. Bekledi ve gerçekle yüzleşemedi saat kulesi, yeniden hiç çalışamadı. Hatırlatmak istiyordu plansızlığın sonuçlarını gelecek nesillere. Saat kulesinin güzelim şehrimiz Adıyaman’da, hep böyle kalmasını ve tamir edilmemesini diliyorum.

Kuşlarla karşılaştık her yöremizde, uçmuyorlardı, cıvıltıları duyulmuyordu. Suskundular, ne olduğunu anlayamamışlardı. Kendilerine yem ve yiyecek verenler yok olmuştu. İnsanların evleri ile birlikte onlarında yuvaları da yıkılmıştı.

Adana’da turunç ağaçlarının meyvelerini dökme mevsimiydi. Doğanın toz duman içinde bıraktığı kentin en güzel bulvarlarını süsleyen turunç ağaçları nedense çok daha fazla meyvesini toprağa dökmüştü. Yavrularını biraz önce kendisine hiddetlenen toprak anaya yeni nesillerin doğması umuduyla teslim etmişlerdi. Belki de kendi yaşamlarının sona ereceğini algılamıştı bitki örtüsü ve yeni fidanların yeşermesini sağlamak istercesine sarsılmıştı.

Bölgeye gidecek dostlarımıza öncelikle saatlerini evde bırakmaları rica ediyorum. Çünkü ihtiyaç olmayacak, alışkanlıklarınızı geride bırakın. Durmuş olan zaman bir süre sonra yeniden yavaşça hareketlenecek. Kolay olmayacak ağır ve uzun dönemli, sabırla yürütülmeli çalışmalar. Bilimsel araştırma sonuçları beklemeden acele verilen kararlar yıllar sonra yeniden yıkıma sebep olabilir.

Örnek alınacak yapılar ise zaten varlıklarını kusursuzca sürdürüyorlar. 70m yükseklikte çalışan rüzgâr tribünleri. Üzerlerinde tonlarca ağırlık taşımalarına rağmen hiçbir hasar almadan enerji üretmeye devam ediyorlar. Benzin istasyonlar, yüksek güvenlik standartlarına uyumluluğun getirdiği neticeyle görüntülerinden hiç kaybetmemişler.

Ülkemizin insanının gururlu duruşuna hayran olmamak elde değil. Ziyaretlerimiz süresince hatırlarını sorduğumuz, soluklanmak için bir süre çadırların önünde sohbet ettiğimiz depremzedelerin saygıdeğer sözcükleri… Dalgın içten ve samimi özlemle hayal ettikleri gelecek… Siz sivil toplum kuruluşları bizim için çekinmeden uğraştınız. Sağlığımızı, güvenliğimizi, ısınmamızı düşündünüz. Çocuklarımızın eğitimlerini aksatmamaları için çabalıyorsunuz. Biz sizin için ancak dua ediyoruz, minnetimizin ifadesi olarak lütfen çadırımıza gelin bir bardak çayımızı ikram edelim. Evet, biz bir bardak çayda çekilen acıları, gözyaşlarını, derinden gelen sessizliği, yüreklerdeki töreselliği yudumladık. Ülkemiz insanının yaşama bağlılığını, gerekirse yeniden köklerimize dönebileceğimizi yıllarca öğütülmüş göçebe kültürümüzü unutmadığımızı fark ettik. Özgürce, imrenilecek cesaretle, belleklerden silinmeyecek hatıralarla yolculuğumuzun yeniden başlayacak olmasından umutlandık.

Kuşkusuz yaralar sarılacak, ancak yaşananlar asla unutulmayacak. Bilişim sektörümüzden hep övünçle bahsediyoruz. Teknolojiyi özümsememizde yarattığı katma değeri önemsiyoruz. Teknoparklarımızın girişimcilere ve yenilikçi firmalara sağladığı imkânlar gururla kullanılıyor. Tarihi mirasımız medeniyetler diyarı Hatay’ımızda bir “Science Park” bilim parkı kurulmasının tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Depremin gücünün bilincinde olarak aynı kuvvetli dalgaların böylesine güzel ve anlamlı bir ilimizden tüm dünyaya bilim olarak yayılmasını çok arzuluyorum.

Bölgeden ayrılışımız bir veda olmadı. Vazgeçmeyeceğiz, dönemler sona erecek, yeniden başlayacak ve döngü duraksamadan duyarlıkla devam edecek.

Kenetleniriz, hayaller gerçek olur, umutlar yeşerir.

Sağlıcakla Kalın.