31 July 1981

Yedek Subay Diploma

1981 04 01 tarihinde Netaş tasarım mühendisliği görevimden istifa ederek Polatlı Topçu okuluna teslim oluyorum. Tuzla piyade okulunda girdiğim sınav sonucunda şerefli, şanlı ordumuzun Yedek Subay adayı oluyorum.

4 ay süre ile eğitim ve öğrenim gördüğümüz Polatlı kurtuluş savaşında önemli zaferlerin yaşandığı belde. 105 mm Obüs (Howitzer) topları ile Acıkır mekanında atış talimleri yaşamın gerçeklerini görmemi sağlıyor. Bütün dersleri üstün başarı ile yürütmemin neticesinde hafta sonu İstanbul yolculuğu da oldukça heyecanlı tamamlanıyor.

Slide rule benzeri cetvel ile barut hakkı, yan ve yükseliş gece rüyalarımın parçası oluveriyor. İleri gözetleyicinin olmassa olmaz iletişim becerisine karşılık üstlendiği risk kaderin belirleyicisi gibi. Diploma töreninde ki gururunuz, topçu asteğmen rozetimiz ile görülmeye değer unutulmayacak anılar belleğime neredeyse kalıcı olarak yerleşiyor. Ne mutlu bana ki böyle onurlu bir göreve seçildim.


Tören sonrasında yedek subaylar bir sonraki görev yerlerinde bulunmak üzere memleketlerine yolculuğa başlıyorlar. Benim çektiğim kura İzmit Amerikan Müfrezesinin de bulunduğu topçu roket taburu oluyor.