18 July 1983

İsveç - IEE Software Design Architectures

1982 yılında askerliğimi tamamlamış olarak , Türkiye'nin mücevherlerinden olan Netaş'a yeniden döndüm.

Aynı yıl içinde mühendislikten yöneticiliğe evrim yaşayacağım uzun yolculuk başlamış oldu. Araştırma & Geliştirme departman sorumlu olarak yeni ürünlerin pazarda bir an önce bulunması için gayretle çalışmaya başladık (D875).

Tasarım bileşenlerinin donanım ağırlıklı olmanın yanısıra, yazılım eğilimleri yeterinde hızlı gelişerek sistemlerde yerlerini almaya başladılar. Üniversitede bilgisayar sistemleri mimarisi derslerini tamamlamış olmama rağmen yazılım keşfedilecek gelecek olarak karşıma çıkmıştı. IEE (Institute for Electrical & Electronic Engineers)  tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde, İsveç Malmö'de bir hafta yazılım mimarisi ve modüler yapılar konusunda ki eğitimi, tamamlayarak İstanbul'a döndüm. İlk işimizin assembler dilinde Intel temelli işlemciler için kod geliştirmek olmuştu. İntel iş istasyonlarında kodu yazarak sonrasında derleme yapıyor ve EPROM lara yüklüyorduk.

İsveç'e göre güney, ancak oldukça kuzeyde geçirdiğim bu süre içerisinde, bir saat süren gecelere uyum sağlamakta zorlandım. Akşam otelde perdeleri kapayarak ertesi güne hazırlık yapabildim. Harika bir şehirde ciddi bir eğitim, yazılım tasarımı bilgilerimi en yeni gelişmeler ile güncelledim.