17 April 1986

Satranç - Netaş

Netaş İstanbul liginde oyun çeşitliliği ve zenginliği ile başarısını sürdürüyor. Şirket içi turnuvalarda ve kendi aramızda yaptığımız çekişmeli, izlemesi doyumsuz, özlenen kalitede, teorik yaklaşımı yüksek oyunlara ilgi oldukça yüksek.

Elbette alaylı oyuncuların kazanma şansının zor olduğu bu dönemde teorisyenler çoğunlukta olunca ilk üç sıraya erişebilme, cesaret, hesap ve risk içeriyor. Oyuncuların kişisel tercih ve becerilerinin, güçlü ve zayıf yönlerinin rakipleri tarafından dikkatle değerlendirilmesi neticesinde değişik, hareketli, seçkin, zaman zaman kahramanca oynanan satranç çekiciliği de beraberinde getiriyor.

Netaş şampiyonu Bülent Kaytaz renkli kişiliğini oyununa yansıtınca basmakalıp hızlı oyun sonuna erişmek yerine, seçenekleri sonsuz orta oyunun farklı hamlelerin günlerce tartışıldığı etkinliğe dönüşüyor. Yarışma sonunda benimle aynı puan 3. olan Ahmet Yalvaç arkadaşımızı kutluyorum.

Genel Müdürümüz Lesli Cox kupalarımızı takdimi esnasında söylediği söz aklımızdan hiç çıkmadı. "Satranç sadece teknik bir oyun değildir, psikolojik yanı, sabır ve farklı seçenekleri en iyi değerlendirmesi için yöneticilere sunulan bir araçtır"