07 January 1992

Texas Atlanta & Massachusetts Boston - GTE

General Telephone & Electronics Corporation (GTE) dev bir işletmeci. AT&T nin hizmet götürmediği kırsal alanda oldukça uzman, kırkın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor ve Kanada'da kurulan alt birimi ile çok başarılı.

Northern Electric (Nortel) ile görüşmeleri neticesinde Sovyetler Birliği Pazarında ve şimdi Bağımsız Devletler topluluğu pazarında yeni bir girişim başlatmak yönünde olduklarını bildiriyorlar. Northern Electric konuyu bir yazı ile bölgeden sorumlu Netaş'a bildiriyor ve GTE ile görüşmelerde bulunmak üzere bir yöneticiyi Atlanta'ya davet ediyorlar.

Genel Müdürümüz Tanju Argun benim gitmemi uygun buluyor.


Önce Atlanta'da GTE üst yönetimi ile pazar hakkında teknik, ticari, hukuki yapısını konuşuyoruz. Daha önceden planlanmamasına rağmen fırsatları değerlendirmek üzere teknik görüşmelerin uzamasını rica ediyorlar. Bende seyahatimi uzatıyorum ve Boston'da konuşlandırılmış ArGe ve Mühendislik ekibi ile görüşmeler yapmak üzere gidiyorum.

Toplam beş gün süren toplantılar neticesinde pazar planı onaylanmak üzere tamamlanıyor. Verimli toplantılar neticesinde bende Amerika pazarı hakkında bilgi sahibi oluyorum.


Dönüşümde Ailelerimiz ile buluşmak üzere, direkt olarak 1991 yılının başarılar ile 1992 yılının hedeflerinin paylaşıldığı Uludağ toplantılarına gidiyorum.

Türkiye'ye döndükten hemen sonra GTE Northern Electric'e aldıkları bilgilerin ayrıntıları ve kapsamı için bir teşekkür mektubu gönderiyor.

Güncelleme: 2000 li yıllarda Bell Atlantik ile birleşen GTE Verizon Communications olarak yoluna devam ediyor.