02 December 1992

Azerbaycan - Bakü Sıkıntıların Giderilmesi

Bakü'ye döner dönmez teknik olarak hiç de hoş olmayan bir manzara ile karşılaşıyorum. İki hafta önce açılışını yaptığımız ve devreye aldığımız santralar hiç de beklendiği gibi çağrı tamamlayamıyor. Ayrıca eski alışkanlıklar içinde yoğun olarak kullanılan telefon hattı üzerinden arıza durumunda 220 Volt elektrik gönderme işlemi elektronik devrelerimizin hasar görmesi ile sonuçlanıyor.

Rabıta Nazırlığında çalışan tüm Azeri Mühendisleri sıkıntılı günler geçiriyorlar. Televizyonda eski alışkanlıkları kullanmamaları için aboneleri bilgilendiriyoruz. Netaş pazarlama yöneticileri ise Türkiye'ye dönmüşler ve bizi sorunlar ile ilgili yalnız bırakıyorlar.

Hemen işe koyuluyorum, ilk olarak Bakü şehir merkezinde kurulu sistemin incelemesine yöneliyorum. Ölçümler sonrasında ortaya çıkan sinyal gürültülerinden sistemin topraklamasının doğru olmadığını saptıyorum ve hemen toprak hattının takibini istiyorum. Gece sabaha kadar yapılan çalışmalarda toprak hattının yolun altında karşı parka kadar uzandığı ve yarı yolda kabloda ek olduğu ortaya çıkıyor. Tabi yol tamamen kazılıyor ve trafiğe kapatılıyor.


Topraklama kablosunun iki gün sonra değişmesi sonucunda sistemlerde biraz düzelme oluyor. Ancak sürekli gece ölçümlerine kalıyorum ve mekanik sistemler ile olan iletişimi kontrol ediyorum. Her gece yarısı sayın bakanımız Siruz bey beni ziyaret ederek durum hakkında bilgi alıyor.

Üç gün içinde mekanik sistemlerdeki sorunu buluyorum ve herkesin şaşkın bakışları arasında eski sistemlere değişiklik uygulanmasını talep ediyorum. Ancak değişiklik için öngördüğüm elektronik devreler maalesef Bakü'de bulunmuyor. Hemen Netaş'ı arıyorum ve yüklü miktarda diyot, kapasitör ve direnç istiyorum. Ertesi gün malzemeler uçakla geliyor.

Değişiklikleri gece bütün kanallara uygulamamız iki gün sürüyor. Nihayet rahat bir nefes alıyoruz ve düzelme gözle görülür hale geliyor.

Asıl sorun ise daha sonra yazılımda yaptığımız tasarım ile gerçekleşiyor ve işaretleşme tarama hassasiyetimizi daha duyarsız hale getiriyoruz. Böylece mekanik gürültülerden arınmış olarak kesintisiz iletişim başarılıyor.

Tam iki hafta boyunca geceleri çalışarak sorunları teknik takımımız ile gidermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bakanımız Siruz bey büyük gerilimden kurtuluyor ve teşekkürlerle Bakü'den nihayet İstanbul'a dönüyoruz. 1992 yılı son neredeyse tamamı Bakü'de geçiyor, çok soğuk ancak Azeri dostların sıcaklığı her şeyi dağıtıyor ve o günleri hiç bir zaman unutamıyorum. İki hafta önceki Nuray Hafiftaş konserinde ki olumlu hava geri geliyor.

Ancak daha sonra oraya çıkan finansal ödeme sorunu yıllarca çözülemiyor.