10 December 1992

İlk ASIC

Hayali peşinde koştuğumuz, gece rüyalarımıza kadar giren, elektronik mühendisliğinin gelebileceği tüm devreleri tasarlamanın doğal gururunu yaşıyoruz.

Uzun bir zamandır ITU Prof. Dr. Duran Leblebici, Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Atilla Ataman ile birlikte kadromuzda dahil olan doktoralı arkadaşlarımız Dr. Bülent Gümüşel ile derinlemesine araştırma işte bu dedirtecek hedefe erişmeyi doyasıya içimize sindiriyoruz. Fransa seyahatimizde birlikte karar vermiş olduğumuz yazılım ile sessiz, sakin, pürüzsüz çalışmamız neticesinde, anahtarlama matrisi artık bir tüm devre içinde. Farkındayız, rekabetçiliğin katma değerinin ayrıştığı düzlüğün ASIC teknolojisinde olduğunun. İstekli, azimli, hatasız tasarım yapmak zorunda olduğumuzun bilinci ile ilk devreler Avusturya'da üretiliyor. Testler sabırsızca tamamlanıyor ve sonuç ödevini kusursuz yapmış bir öğrencinin sevinci tüm çalışanlarımızın yüreğinde hissediliyor.

Emeğimizin karşılığı ürünlerimizde artık fikri mülkiyet hakları bize ait özgün bir parça var. Tadına doyum olmayan bir yemeği lezzetli bir şölende yemek gibi üretimde hiç bir zaman taklit edilemeyecek teknoloji.

Duran hocamızla dertleşirken, inşallah günün birinde tasarım ile tamamlanmış süreci ASIC üretimi ile taçlandırmanın imkanını dile getiriyoruz.