22 November 1993

Rusya - ChelyabinskChelyabinsk: Telekom Bakanlığının yönlendirmesi neticesinde Rusya'nın en soğuk bölgelerinden Ural dağları üzerinde Chelyabinsk şehrindeyiz. 6 ay Karlar altında kalan muhteşem ormanlarla kaplı bu şehre hayran kalıyoruz. Orman berioza ağaçlarının muhteşem görüntüsü içinde ve gece ısı -30 dereceye kadar düşüyor.

Leningrad Enstitüsü tarafından uzun bir süreç sonucunda onaylanan, teknik değerlendirmeler neticesinde artık üretim ve kurulum aşamasındayız. Hem DMS100 hem de DRX4 zorlayıcı testlerden hatasız geçmeyi başardılar. Mühendislerimizin üstün çabası bulunan eksikliklerin anında giderilmesi ve Rusya altyapısına uyum denetçilerden tam not alıyor. Donanım ve Yazılım yerli olunca tasarım ve kabul süreci de hızlı oluyor.

Ticari ve hukuki açısında Rusya'da çalışabilmenin koşulları Ortak Girişim kurmaktan geçiyor. Biz de başvurularımız yapıyoruz, İletişim Bakanlığı ve Atom Enerji Bakanlığı ile birlikte "RONTEL" firmamız kuruluyor ve faaliyete geçiyor. Rusya'dan Türkiye İstanbul laboratuvarlarımızda uzmanları ağırlıyoruz. Netaş'ta eğitim bölümümüzde Rusça bilen mühendisler Rus uzmanların sistemler konusunda her türlü işlevi yapabilecek seviyede bilgilendiriyorlar. Sistemlerin öğrenim belgeleri o kadar düzenli ve anlaşılır hazırlanmış ki, bizim takımı kutluyorum. 

Güncelleme: RONTEL DMS100 kurulumları yaparak önemli bir gelişme sağladı. Aynı zamanda kapalı şehir Zlatoust-36'da DRX4 üretimi yapılarak birçok küçük yerleşim birimde hizmet verildi. İlerleyen yıllarda Nortel sıkıntılı günler yaşamaya başlayınca RONTEL devredildi ve pazardan çıkıldı.