14 October 1994

Moskova - Chelyabinsk

RonTEL resmi onayları alarak 7 Ekim 1994 yılında kuruluşunu belgeliyor. Ancak 11 Ekimde kara salı Ruble ciddi bir devalüasyon ile %27 değer kaybediyor ve finansal pazarlar karışıyor.

Hemen biletlerimizi alıp Moskova'ya gidiyoruz, Genel Müdürümüz Tanju Argun ve Kunter Akyürek ile birlikteyiz. Telekomünikasyon Bakanlığı Sviaz İnform Rusya merkezi telekom işletmesi ciddi değişiklikler oluyor ve organizasyon tamamen değişiyor.

Sviaz İnform Bakanlık payı %38 olarak belirlenirken yerel yönetimler %62 ile daha fazla söz sahibi oluyorlar. Yerel yönetimlerin %62 lik payı da %27 İdare %25 Çalışanlar %10 da Sviaz Servis olarak belirleniyor. Böylece dev yapıda çalışanların söz sahibi olmaları sağlanmış oluyor.

Ayrıca bir holding şeklinde Sviaz İnvest kurularak merkezi yönetim tamamlanmış oluyor.

Moskova'da Rontel toplantısına bakanlık ve bölge yerel yetkilileri katılıyorlar ve projelerin devamı için kritik kararların alınması gerekiyor. Türkiye ve Rusya patlak veren krizin ticareti en az etkileyecek şekilde yönetilmesinde seçenekler değerlendiriliyor. İhracat için alınan tedbirler ve girişim sayesinde rakiplerimizin yaşadığı konkordato sıkıntılarını çekmiyoruz.