15 November 1994

Makedonya - Üsküp

Makedonya eski Yugoslavya birliğinden ayrılarak 1991 yılında bağımsızlığını ilan ediyor. 1994 yılında Cumhurbaşkanlığı ile birlikte Parlamento seçimlerini gerçekleştiriyor.

Telekom altyapısının geliştirilmesi yatırımları devam ediyor, eski sistemlerin yenilenme çalışması modern sayısal teknolojiler kullanılarak hızlanıyor. Netaş amacı artan veri iletişimi ihtiyacına çözüm bulabilmek. Türkiye'de devreye alınan Turpak X25 şebekesi ülkemizin gelişmekte olan yeni kurumsal iletişim ihtiyacına çözüm oluyor. Nortel ürünleri günümüzün en başarıları olarak konumlandırılıyor. Makedonya ile yürütülen görüşmeler neticesinde Türkiye örnek alınıyor ve paket anahtarlamalı veri sistemleri teknik olarak onay sürecini tamamlıyor.

Üsküp'te ihaleye katılmak, oluşturulan şartnameleri incelemek ve teklif vermek üzere bulunuyoruz. Yeni kurulacak olan X25 ağın adı MAKPAK olarak belirleniyor, ne kadar onur duysak az, Türkiye ve Netaş bölgede örnek marka, teknoloji devi.

Güncelleme:İhaleyi kazanıyoruz ve 1M$ sözleşme imzalayarak MAKPAK ağını hizmete veriyoruz. Refik Arkut ve ekibi çok başarılı projeyi yönetiyorlar.

Güncelleme:Makedonya ülke sorunlulu Orhan Eryıldırım ve geçen ay vefat eden çok değerli çalışma arkadaşımız projenin mimarı Refik Arkut rahmetle anıyorum.