29 September 2000

Locheed Martin - VTS

Netaş’tan boğazlara teknik destek boğazların güvenliğine Netaş katkısı. Netaş, Lockheed Martin firmasının üstlendiği Türk boğazları gemi trafiği bilgi sistemi projesi için 1.1 milyon dolarlık teçhizat verecek.

29 Eylül— NETAŞ, Boğazlardaki gemi trafiğini yönetmek üzere başlatılan projenin yüklenicisi Lockheed Martin firmasıyla, gemilerin neden olabilecekleri kaza riskini minimum düzeye indirecek teçhizat ve servis için anlaşma imzaladı.

NETAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, şirketin, Denizcilik Müsteşarlığı’nın gemi trafiğini yönetmek üzere planladığı Türk Boğazları Gemi Trafiği Yönetim Bilgi Sistemi projesini gerçekleştirmekte olan ana yüklenici Lockheed Martin’e 1 milyon 86 bin dolar değerinde teçhizat ve servis sağlayacağı bildirildi. 

Anlaşma kapsamında yerel ve geniş alan ağları teçhizatı, Keban güç sistemleri ve PABX santralları satışının yanı sıra, Lockheed Martin’in sağlayacağı çeşitli bilgisayar ve iletişim sistemleri monte edilip çalıştırılacağı ve sonrasında teknik servis hizmeti verileceği bildirildi. Projenin 2001 yılında bitmesi planlanıyor.