30 March 2005

İSTANBUL'A DENİZ TAKSİLER GELİYOR

Teknoloji Holding şirketlerinden T-Design tarafından şehir içi ulaşıma alternatif olarak geliştirilen Deniz Taksi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sistemi kabul etmesi durumunda 2006’da hizmet vermeye başlayacak.

Suat Baysan, şirketleri T-Design tarafından yeni nesil deniz aracı olarak geliştirilen Deniz Taksi ile bir hayali gerçekleştiklerini kaydetti.

Alphan Manas, Deniz Taksi fikrinin ortaya çıkış öyküsünü anlatırken, “4 yıl önce hafta sonları beyin fırtınası toplantısı yapıyorduk. Deniz Taksi tasarımı ortaya çıktı. Hafta sonu hobimiz projeye dönüştüğü için bu şirket oluşumu haline getirildi ve T-Design kuruldu. İlk başlangıç projesi Deniz Taksi oldu” dedi.

Deniz Taksi'nin akaryakıt tedarik ortağı OPET'in Genel Müdür Yardımcısı Aydın Güneş ise Deniz Taksi'nin İstanbul'un trafik sorununun çözümü için önemini vurguladı.

"DENİZ TAŞIMACILIĞI İÇİN ÇITAYI YÜKSELTECEK"
T-Design Genel Müdürü Kerem Güvenç de konuşmasında, yeni yaşam biçimleri oluşturmak için trendleri önceden belirlemek istediklerini ifade ederek, Deniz Taksi'nin hayatı kolaylaştırıcı, zaman kazandırıcı ve konforlu alternatif bir ulaşım aracı olduğunu söyledi.
Güvenç, “Deniz Taksi 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Deniz taşımacılığı için çıtayı yükseltecek. Son teknoloji kullanılıyor. İstanbul'u model olarak belirledik” dedi.
Deniz Taksi'nin duraklarının özürlü ve yaşlı insanların da binebileceği şekilde özel olarak dizayn edildiğini, daha az yakıt harcadığını ve çevreyi daha az kirlettiğini, çok sessiz çalıştığını, güvenliği had safhada tuttuklarını anlatan Güvenç, kara taksilerine göre çok daha ucuza yolculuk yapılabileceğini söyledi.
Deniz Taksi'de bulunan GPS cihazı ile konum bilgilerinin anında merkeze ulaştırabildiğini ifade eden Kerem Güvenç, araçla ilgili, deniz ambulansı, polis aracı, VIP aracı, arama-kurtarma aracı ve deniz dolmuşu olarak özel ihtiyaçlara göre tasarladıkları projeleri olduğunu bildirdi.
Soruları yanıtlayan Güvenç, İstanbul modeli çerçevesinde, kıyıda bulunan merkez ilçelerde toplam 60 durak olacak şekilde çalışma yaptıklarını, günde 15 bin kişinin tanışabileceği bir sistem düşündüklerini belirtti.