30 May 2011

Edirne

Yeniden tarihi kentimiz Edirne'deyiz. 1361 yılında Osmanlı Padişahı 1. Sultan Murat tarafından fetih edilerek başkent olarak ilan edilmiştir. 1453 yılına kadar yani 93 yıl başkent olarak kalmış. İmparatorluğun Üniversite kenti olarak ün salmış.

Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Cami muhteşem yapısı ve iç güzelliği ile vaktimizin uzun bir zamanını alıyor. Ters lale motifinin anlamı merakla dinliyoruz. 2011 yılında Selimiye Cami ve Külliyesi dünya mirası olarak tecil edilmiştir.

Sultan II Beyazıt külleyesi 1484-1488 yıllarında tamamlanmış ve şifa merkezi olarak kullanılmıştır. Arkadaşlarımızın da bağışlamış olduğu eserler ile bugün görülmeye değer kıymetli bir yapıt olmuştur.

Mehmet Şükrü Paşa'nın 1912 yılında Bulgar işgaline karşı 153 gün savunduğu Edirne'nin tabyalarını görmek, vatan aşkını, sevgisini ve kahramanlıkları dinleyerek duygularımızın sınırına varıyoruz. Bu güzel ülke için canlarını vermiş şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.

Sanatıyla, kültürüyle, tarihiyle, insanıyla ve elbette yemekleriyle mutlaka ziyaret edilecekler listesinde en ön sırada Edirne...