07 March 2013

Kore - Seoul

Samsung Genel Merkezi Samsung City Swon.

F@tih projesinin ayrıntılarını paylaşmak, güncel durum değerlendirmesinde bulunmak üzere Kore. Yöneticiler ile görüşmeleri kurgulayan, proje ekibini bir araya getiren Türkiye ofisinde çalışan yürütücü Goun Yi teşekkür ediyorum.

Bir hafta süre ile yokuşu tırmanmak gibi yavaş ilerliyoruz. Açıklanması, anlaşılması koyu renkli olan konu başlıklarını tek tek aydınlatıyoruz.  Uyumlu, gayretli uzun saatler süren toplantılarda her günün özeti üst yönetim ile paylaşılıyor.

Projeye teklif edilecek ürünlerin teknik ayrıntıları belli oluyor. Anlaşılması, tercüme edilmesi, kabullenilmesi en zor olan idari şartname cevapları tam olarak olmasa da oluşturuluyor. Bazı konuların açıklığa kavuşturulması beklentisi ile sorular hazırlanıyor. Örneğin koşulsuz geri dönüş desteği, patent ve fikri mülkiyet hakları, yazılım kodlarının paylaşımı, ödeme planı meselelerini yanıtlamak mümkün olmuyor.

Araştırma Geliştirme Girişim Merkezi seçenekleri, bütçe oluşturma, yönetim sistemi, süreç işleyiş biçimi tasarlanması ekibimizin sorumluluğuna veriliyor. Üretim işbirliği yapılabilecek beş aday değerlendirme raporları hiç bir firmanın standartları sağlayamamış olması nedeniyle güçlükle ilerliyor. Yerinde, saha ziyaretinde bulunan ekiplerin sunumları ve sonuç olarak iki firmanın kısa listeye kalması ile sözleşme görüşmesine başlanması kararı veriliyor.

Kore soğuk mart ayı yaşıyor, görevimizi eksiksiz tamamlamanın huzuru içinde çalışmaları tamamladık. Kore misafirliği ile yemeklerinin tadına bakmayı da ihmal etmedik.