19 November 2014

Gazi Üniversitesi Akıllı Design Labaratuvarı

Gazi Üniversitesi ile
Samsung Electronics İşbirliği

Gazi Üniversitesi, Samsung Electronics Türkiye işbirliğinde hazırlanan ‘Akıllı Dizayn Laboratuvarı’nın açılışı gerçekleştirildi
Gazi Üniversitesi çağın gereklerine uygun, modern laboratuvarlarına bir yenisini daha ekledi. Gazi Üniversitesi ile Samsung Electronics Türkiye işbirliği sonucunda Teknoloji Fakültesi bünyesinde, Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarı kuruldu.
Laboratuvardan, Teknoloji Fakültesinde öğrenim gören Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans, lisansüstü ve doktora öğrencileri faydalanacak. Türkiye'nin önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer alan Gazi Üniversitesinde, Öğrenciler Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarında Android İçin Uygulama Geliştirecek Üniversite ve özel sektör işbirliklerine örnek teşkil eden proje kapsamında, mobil cihazlar için akıllı uygulamaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar da yapılacak. Laboratuvar ortamından, öğrencilerin yanı sıra, BELTEK (Gazi Üniversitesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursu) ve GAZİSEM (Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi) katılımcıları da yararlanabilecek. Dijital Cihazların Yanı Sıra Teknik Servis Desteği de Samsung’dan “Yenilikleri ve Olasılıkları Hızlandırma” vizyonuyla, sosyal sorumluluk proje yatırımlarına devam eden Samsung, kuracağı Akıllı Dizayn Laboratuvarına dijital kaynak ve cihaz desteği, Wi-Fi bağlantısı ve topluluk ağının yanı sıra, teknik servis desteği de sağlayacak.
Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker, Samsung ile gerçekleştirilen işbirliğinden son derece memnun olduğunu ifade etti. Gazi Üniversitesi olarak bugüne kadar gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda birçok kurum, kuruluş ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde olduklarını anlatan Türker, “Teknoloji dünyasının devi Samsung ile Gazi Üniversitesinin işbirliği içerisinde olmasını önemsiyoruz. Gerek üniversiteler, gerekse sektör temsilcileri olarak el birliği ile ülkemizin ihtiyacı olan donanımlı insan kaynağını yetiştirmek ve bu insan kaynağı ile bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere aktif katkı sağlamak istiyoruz. Gazi Üniversitesi olarak teknolojik ve bilimsel potansiyelimizi, başta Samsung olmak üzere, sektörün diğer kuruluşlarıyla da işbirliğimizi güçlendirerek fırsata dönüştürmek, ülkemizin ihtiyacı olan her alanda hizmet üretmek ve değer yaratmak istiyoruz.”
Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung ise teknolojinin imkânlarını eğitim için seferber ettiklerini söyledi. Joung, “Akademik saygınlığı ve başarılarıyla, Gazi Üniversitesi, bizim için bu anlamda çok değerli bir partner. ‘Samsung Akıllı Okul’ teknolojisiyle donattığımız Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarı, gençlerin yaratıcılığını arttırarak, paylaşımı teşvik edecek ve onlara ilham verecek. Gazi’nin “Hayat Boyu Öğrenme” programları dâhilinde, bu imkânlardan sadece öğrenciler değil, profesyonel gelişimini sürdürmek isteyen kursiyerler de faydalanacak.”
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de bu iş birliğinden dolayı Gazi Üniversitesi ile Samsung’a teşekkür etti. Acarer konuşmasına şöyle tamamladı: “Gazi Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük devlet üniversitelerinden ve en önemli eğitim kurumlarından bir tanesi. Teknoloji odaklı bir laboratuvarın burada olması, son derece önemli. Bu ve benzer imkânlar çerçevesinde gerçekleştirilecek Ar-Ge çalışmaları, inovasyon odaklı tez konularının hayata geçirilmesi ve öğrencilerimizin sektöre fayda sağlayacak projeler geliştirmesi, en önemli temennimiz. O nedenle bu laboratuvarı, akademik çalışmaların sektör işbirliğinde gerçekleştirilmesi, böylece verimli ve uygulanabilir sonuçlar alınması için de önemli bir fırsat olarak görüyorum."
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Türker tarafından Yoonie Joung ve Tayfun Acarer’e hediye takdiminde bulunuldu. Hediye takdiminin ardından laboratuvarın açılışı yapıldı. Açılışa katılanlar Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarında Teknoloji Fakültesi öğretim elemanlarının laboratuvardaki akıllı tahtayı kullanarak gerçekleştirdiği sunumu dinledi.