20 January 2007

Cep numarası taşıma başka bahara

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonlarında numara taşınabilirliğine ilişkin, ''Her düzenlemenin bir alt yapısı vardır. 'Numara taşıyoruz' demekle olmaz. Bir kararlılığımız var, vazgeçmemiz söz konusu değil. Erteleme de gündemde değil, ama hazırlık çalışmaları bir zaman alacak'' dedi.

Yıldırım, Türk Elektronik Sanayicileri Derneğinin (TESİD) 18. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türk insanının yeniliklere çok açık olduğunu, çabuk kullanıp benimsediğini belirterek, ''Ama sadece kullanan olmak benim ağırıma gidiyor. Bu yenilikleri geliştirenler arasında olmak, bu teknolojilerde adımızın olmasını istiyoruz'' dedi.

TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan da, elektrik elektronik sektörünün 2004'te 6,1 milyar dolar, 2006'da 8,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

2006 yılı ithalat rakamının 12,5 milyar dolar olduğunu dile getiren Baysan, ''İhracatımızın yüzde 76,8'ini AB'ye yapıyoruz. Uzak Doğu'ya ihracatımız ise yüzde 1 oranında. Bu, kabul edilebilir bir seviye değil. Çünkü ithalatımızda Uzak Doğu'nun payı yüzde 50 gibi önemli bir seviyeye gelmiştir'' diye konuştu.