31 October 2009

Cepler Artık Türkiye'de Üretilecek

Çift sim kartlı telefonlarda Türkiye pazarının lideri General Mobile, ülkemizde üretime başlıyor.

İstanbul'da kurulan cep telefonu üretim tesislerinde önümüzdeki 3 yılda 3 milyon adet telefon üretilecek. Aneltech Genel Müdürü Suat Baysan, İstanbul'un Anadolu yakasında üretilecek cep telefonları ile Türkiye'de yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.


Baysan, Aneltech olarak Alcatel, Nortel, Ericsson, Aselsan, Mikes, Havelsan, Arçelik, Airties ve Fujitsu gibi markalara bilgisayar, modem gibi cihazların parçalarını ürettiklerini, buradan edindikleri deneyim ile cep telefonu üretmeye hazır hale geldikten sonra bu işe giriştiklerini açıkladı.Suat Baysan'ın verdiği bilgiye göre Anel Grup'un bin 891 çalışanı var. 2008 cirosu 205 milyon dolar. Yüzde 100 yerli sermayeli ve İMKB'de halka açık bir şirket. 10 farklı uluslararası pazara yönelik çalışmalar yapan şirket, General Mobile (GM) ile birlikte gerçekleştireceği cep telefonu üretiminde 145 kişiye iş imkanı sağlayacak. Telefonların Türkiye'de üretiminden dolayı 15 milyon dolarlık döviz yurtiçinde kalacak. SGK, Kurumlar Vergisi gibi kalemlerden dolayı da devlete 19 milyon dolarlık ilave gelir sağlanacak. Tasarım dahil A'dan Z'ye ürünün sahibi General Mobile şirketi. GM, ürünlerin burada üretiminden dolayı pazara daha hızlı ve esnek ürün sunma imkanı elde edecek.

Zamanla Türkiye'de cep telefonu üretimi konusunda teknolojik bilgi birikimi de oluşacak. Uzakdoğu yerine Türkiye'de üretim yapılarak maliyetlerde yaklaşık yüzde 8 avantaj sağlanacak. General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü de Ar-Ge merkezlerinin New York'ta olduğunu belirterek, "Telefonları Türkiye'de üretince ithalattan dolayı yüzde 8 daha uygun bir şekilde mal edebileceğimizi görünce kendi ülkemizde üretim için çalışmalarımıza hız verdik. Burada üretebileceğimiz modelleri de gelişirdik. Şu ana kadar 700 bin adet çift sim kartlı telefon satıldı. Anel tesisleri günde 1.000 telefon üretim kapasitesine sahip. Bu kapasite daha sonra artırılacak." dedi. 


kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/bilim-teknoloji/cep-telefonu/10813/cepler-artik-turkiyede-uretilecek.html