16 December 2017

Star Wars - Last Jedi - Son Jedi

Yıldız Savaşları başından itibaren hiç birini kaçırmadan izleyen hayranlarındanım. Filmi sadece bir macera ve bilim kurgu olarak değil içerisindeki bilimsel gerçekler çerçevesinde değerlendiriyorum.

Son Jedi filminde yine beni etkileyen bir Fizik kuramından bahsetmek istiyorum.

Hyper Drive: Günümüzde Einstein tarafından açıklanan Uzay Zaman dört boyutlu mekandan farklı bir mekana geçilebilmek için gerekli olan bir teknolojidir. Filmde iki mekan arasında ki dalgaları takip ederek başka bir boyuta sıçrama ve ışık hızından çok daha yüksek hızlara erişme mümkün olabilmektedir. Dört boyutlu evrenimizde hiç bir varlık ışık hızından daha hızlı gidemez. Ancak diğer boyutta ise tam tersine en düşük hız ışık hızıdır. Filmlerde Hyper hızla giden mekikleri görmüştüm, ancak bu seride Hyper hızla giden bir mekiğin takip edilebildiğini de teknolojik olarak görmüş olduk. Kuantum Mekaniği gibi komplex bilim gerçeklerinin de ötesinde bilim kurgu ve hayal.

Peki nasıl açıklanmış Hyper hız takip sistemi. Filmde bu sistem TARKİN doktrini ile adlandırılmakta ve Kyber Kristalleri ile başarılabilmektedir. Kyber Kristalin içindeki atomlar sadece 4 boyutta değil diğer boyutlarda da aynı anda bulunabilmektedir. Böylece faklı boyutta gözlem yapabilmek mümkün olabilmektedir. Kyber Kristallere yaşayan kristaller de denmekte ve Genç Jedilar kendi Işın kılıçlarını kendileri üretmektedirler böylece yaşayan kristal ile güç üzerinden bağ kurabilmektedirler.