27 August 1999

İzmit - Gölcük Depremi

1999 yılı profesyonel yaşantımda bir dönüm noktası. 22 yıl emek verdiğim ilk işimden ayrılmanın burukluğunu yaşıyorum. Yıllarca bölgede ki 25 ülkeye hizmet edebilmenin, telekom altyapılarını yenilemenin ve yaşamları değiştirebilmenin gururu. Öte yandan içiçe bulunmasına karşı farklı bir dünyanın hareketliliğini yaşayacağımı umuyorum. Bilişim ve ağ teknolojilerinin içinde bulunmamıza karşı ne kadar farklı olduğunu keşfedeceğim.

Görevime başlamanın hemen ardından meydana gelen sarsıntı. San Francisco'da bulunanların da yakından bildiği yıkımın etkisi dolayısıyla aldığımız geçmiş olsun e rahmet mesajlarını hiç unutamayacağım. Yöneticilerimizin dönüş sonrasında ihtiyaçların tespiti ve yapılabileceklerin aktarılmasını bende rica etmelerinden etkilenmemek mümkün değil.

Bir hafta süren satış konferansından sonra İstanbul'da ilk iş olarak telekom yetkilileri ile konuşmakla başlıyorum yeni sorumluluğuma.

Araçla hemen Adapazarı seyahati planlıyoruz. TT yöneticimiz Kasım Toprak ile birlikte felaketi yerinde görmek istiyoruz. Gördüklerimizden göz yaşları içinde etkileniyoruz. Mekanik santralın domino taşları gibi birbirlerine yaslanması ve iletişimin kesilmesi kaçınılmaz durumu oluşturmuş. Haberleşme kesilmiş. Sakarya üniversitesi binalarının içinde kendimize bir yer arıyoruz. Hasarı daha az olan binanın bir odasına enerji bulabildiğimiz için Cisco yönlendiricileri yerleştirebiliyoruz. Ardından uydu bağlantısı tamamlanıyor ve kısıtlı da olsa görüşmeler sağlanıyor.

Yapılan çalışmaları yurt dışı ile paylaşıyor ve desteğin süreceği bilgisini alıyorum. Biliyorum ki kaybolan yaşamları geri getirmek imkansız. Ancak geride kalanlara birazcık da olsa elimizi uzatabilmenin huzurunu yaşıyoruz. Şehirlerimizin daha planlı kurulmasını diliyorum.