02 November 2006

TESID Ödül Töreni

Beliz KUDAT: 18:00

Değerli misafirlerimiz, TESİD’in düzenlediği Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri 2006 Ödül Törenine hoş geldiniz.

Açılış konuşmasını yapmak üzere TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suat BAYSAN’ ı kürsüye davet ediyorum

18.00 – 18.05 Suat BAYSAN - TESİD Yönetim Kurulu Başkanı (Konuşması)

 Değerli Konuklarımız, TESİD Ödül Törenine hoş geldiniz.

1989 yılında kurulan, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği TESİD, elektronik ve bilgi teknolojileri alanından, ARGE, üretim ve hizmet faaliyetinde bulunan şirket ve kuruluşları temsil etmektedir.

İlgi alanımızda, Telekom sistem ve cihaz Üreticileri, Telekom Operatörleri, Savunma Elektroniği Üreticileri, Tüketici Elektroniği Üreticileri, Profesyonel ve Endüstriyel Elektronik Cihaz Üreticileri, Elektronik Bileşenler ve Bilişim Teknolojileri Sanayicilerini bulunmaktadır.

Sektörümüz 2006 yılında 9.5 milyar ABD Doları üretim, 5.1 milyar ABD Doları ihracat gerçekleştirmiştir.

Teknoloji yoğun bir yapısı olan sektörümüzde, bu yapının bir gereği olarak, araştırmaya, geliştirmeye, yenilikçi, yaratıcı çalışmalara önem verilmektedir. Ülke olarak Rekabetçiliğimizi sürdürülebilmenin başka bir yolu da yoktur. Çözüm özgün ürün ve marka yaratarak yerel üretim ile istihdamı arttırmak ve ihracat potansiyelimizi harekete geçirmektir.

2006 yılında sektörümüzde arge’ye ayrılan kaynak 170 milyon ABD Doları civarındadır. Şirket cirolarının %1.8’ini oluşturan bu rakam her ne kadar Türkiye ortalamasının iki katı ise de bunun yeterli olmadığı, her geçen gün daha fazla arge çalışması yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Arge yatırımı yapan ve yapmayı planlayan şirketlerimize destek olmak için oluşturulan yasaların Özellikle teknokent yasasının yeniden düzenlenmesi ve yerinde ARGE teşviklerinin bir an önce uygulanmasını beklemekteyiz.

Sektörümüzde yaşanan olumlu gelişmelerin; özellikle Telekom, tüketim, savunma alanlarında; proje seçimindeki başarı kriterlerinin yerli katma değer yönünde olması gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca elektronik sektörü artık sipariş ile ürün ve hizmet tasarımı ve üretimi yapabilecek yetkinliğe sahiptir.

Kıymetli konuklar.

Kuruluşundan bugüne gerek üyelerine gerek sektöre destek olma çabası içinde olan TESİD 1999 yılından başlayarak yenilikçi yaratıcı çalışmaları teşvik amacıyla ödül vermektedir. Ödül süreci son derece profesyonel ve titiz bir çalışma içinde yürütülmektedir. Amacımız başarılı projeleri ödüllendirmenin yanı sıra ARGE kültürü, tasarım süreci, üniversite sanayi işbirliği, proje başvurusu ve çok değerli denetçilerimiz ile bilgi paylaşımını sağlamaktır.

2006 yılı ödüllerinin ana sponsorluğu TÜRK TELEKOM üstlenmiştir.

Destekleyici kuruluşlarımız, ALCATEL-LUCENT, ASELSAN, BEKO, HAVELSAN, SUN Microsystems, TTGV, TURKCELL ve VODAFONE her zaman olduğu gibi bize güç vermişlerdir.

Ana sponsorumuz ve destekleyici kuruluşlarımıza içten teşekkür ederim.

Çalışmalarımızda bize destek olan Telekomünikasyon Kurumuna, TÜBİTAK’a, Üniversitelerimize, ödül yürütme kuruluna, değerlendiricilerimize, ödüle başvuran ve ödül dokümanını hazırlayan şirket çalışanlarına, üyelerimize, TESİD yönetimine ve değerli jürimize çok teşekkür ederim.

Sözlerime son verirken ödül törenimize katılan konuklarımıza, Kadir Has Üniversitesi Rektörü ve personeline ve bir kez daha ödül sürecine emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Beliz KUDAT: Sn. Suat Baysan’a teşekkür ederiz.