14 November 2018

Rus Avangardı - SSM

Sevgili arkadaşım Bülent Bankacı bugün beni Sakıp Sabancı Müzesine davet etti. Uzun zamandır devam eden dostluğumuzun eseri, eski günleri yad ederek anıları tazeledik.

SSM ye gitmişken yeni Rus Avangardı Sanat ve Tasarımla Geleceği düşlemek sergisini gezme fırsatını da kaçırmak istemedim ve muhteşem sanat eserlerini inceleme şansımı açıkçası
değerlendirdim. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm, Aşağıda web sitesinden kısa bir alıntıyı paylaşıyorum.


“Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşanan dramatik değişikliklerin ve radikal yeniliklerin zemin sağladığı entelektüel ve artistik gelişmelerin, sadece Rus sanatsal kültüründe değil, dünya sanat tarihindeki etkilerine de ayna tutan bir sergileme anlayışıyla kurgulandı. Sergi, 1900’lerin başından itibaren hayatı dönüştürecek bir güç olarak sanatı öne süren Rus avangard sanatçılarının bu dönemde gerçekleştirdiği çığır açıcı işlerinin yanı sıra 1917 Ekim Devrimi’nin sağladığı yenilikçi atmosferde, yeni rejimin de desteğiyle hayata geçirdikleri toplumsal tasarılarını ve heyecanla düşledikleri geleceğin geniş sınırlarını gözler önüne seriyor. 20. yüzyılın başında yaşanan teknolojik gelişme ve sanayileşmenin heyecanıyla yüzünü bilime dönen ve dünyanın da sınırlarını aşarak düşlerini uzaya taşıyan avangard sanatçıların ilerlemeye duydukları inanç, bu sergide yer alan eserlerinden canlılıkla yansıyor. Atıf : Rus Avnagardı Web Sitesi.